Діабетична ангіопатія нижніх кінцівок

Ангіопатія розвивається при тривалому перебігу цукрового діабету будь-якого типу з частими декомпенсаціями. Під впливом високих цифр цукрів, відбувається ущільнення стінки артерій, вен і дрібних капілярів. У деяких місцях вони стоншуються і деформуються, в інших товщають, перешкоджаючи нормальному кровотоку і обміну речовин між тканинами. У зв’язку з цим виникає гіпоксія – тобто кисневе голодування навколишніх тканин та вражаються багато органів пацієнта. Зокрема страждають дрібні судини нижніх кінцівок, що призводить до появи болю в ногах, утворення дрібних ран, які в подальшому можуть призвести до гангрени стопи.

Діабетична ангіопатія – це ускладнення цукрового діабету, яке проявляється в ураженні всіх судин в організмі людини, але в основному уражаються дрібні артерії.

Симптоми захворювання

Ангіопатія нижніх кінцівок з вигляду патологічних змін і симптомів схожа на облітеруючий атеросклероз. Виявляється і у чоловіків, і у жінок в однаково. Локалізується на обох кінцівках одночасно. Лікування хворих при цукровому діабеті складніше і має свої особливості. Побудова правильної схемеу лікування можлива тільки при вірному діагнозі і повной картині супутніх захворювань. Експерименти з самолікуванням призводять лише до втрати часу, що значно знижує шанси на успішне лікування. Своєчасне звернення до лікаря дозволяє попередити розвиток синдрому діабетичної стопи, уникнути ампутації і поліпшити якість життя хворого.

Хвороба також супроводжується:

  • болями під час ходьби, а на більш пізніх стадіях і в стані спокою
  • кульгавістю і швидкою стомлюваністю ніг
  • судомами, відчуттям оніміння і холоду в кінцівках
  • блідістю шкіри на стопах і литках
  • потемнінням пальців ніг і шкіри на стопах через погане кровопостачання
  • трофічними явищами: випадіння волосся на гомілках, шарування нігтьових пластин, поява виразок і сухих гангрен на пальцях і п’ятах
Симптоми діабетичної ангіопатії нижніх кінцівок

Причиною виникнення захворювання є цукровий діабет. Обтяжливими чинниками є куріння, ожиріння, підвищений рівень холестерину в крові, гіподинамія, спадковість, високий артеріальний тиск.


Діагностика й обстеження

Правильноа тактика лікування пацієнтів з цукровим діабетом обов’язково повинна включати діагностику як основного захворювання, так і органів, на роботу яких він впливає.

Для визначення ступеня ураження судин і оцінки можливості проведення реконструктивних оперативних втручань потрібно:

Диагностика и обследование при діабетичній ангіопатії нижніх кінцівок
  • консультація судинного хірурга
  • коагулограма крові
  • аналіз крові на рівень цукру, інсуліну, холестерину та інших показників
  • УЗД судин нижніх кінцівок і аорти
  • ангіографія або КТ з контрастуванням судин нижніх кінцівок і аорти

За наявності незагоєних ран та інфекційних процесів проводяться додаткові обстеження.


Лікування діабетичної ангіопатії

При лікуванні діабетичної ангіопатії судин нижніх кінцівок застосовуються консервативні, малоінвазивні та хірургічні методи. Схему лікування підбирає лікар для кожного пацієнта індивідуально на підставі результатів обстеження та стадії захворювання.

Консервативне лікування полягає в наступному:

  • медикаментозній компенсації цукрового діабету
  • застосуванні дезагрегантів, засобів, які запобігають утворенню тромбів, і статинів, ліків, які нормалізують холестерин в крові. Але перед тим, як застосовувати ці препарати необхідно обов’язково порадитися з лікарем
  • дієта, спрямована на зниження кількості тваринних жирів
  • зниження ваги і збільшення кількості фізичних навантажень (піші прогулянки, їзда на велосипеді, плавання)
  • дотримання теплового режиму – ноги не можна переохолоджувати

Виключно медикаментозне лікування не може відновити прохідність уражених артерій. Воно спрямоване на зменшення в’язкості крові, зниження рівня холестерину, підтримку і розширення периферичних судин, по яких кров рухається в обхід перекритої або звуженої ділянки.

Оперативне лікування

Балонна ангіопластика і стентування

Балонна ангіопластика зі стентуванням застосовується при звуженні невеликої ділянки артерії, викликане так званими “короткими” бляшками. Це дуже ефективна малоінвазивна процедура. Проводиться вона під місцевою анестезією і контролем ангіографії. Триває близько години. Період відновлення займає не більше доби.

Під час процедури судинний хірург робить прокол стінки судини в районі стегна і вводить катетер з балоном і стендом. Стенд це сітчаста конструкція зі спеціального медичного сплаву, яка виконує роль каркаса і перешкоджає закриттю протоки в подальшому.

У місці звуження балон надувається і, в розширений внутрішній просвіт судини, імплантується стенд. Після вилучення катетера кровотік повністю відновлюється, а на шкірі залишається невеликий слід від проколу.

Балонна ангіопластика і стентування в Харкові
Протезування або шунтування судин нижніх кінцівок в Харкові

Протезування або шунтування судин

Даний обсяг лікування застосовується при великих ураженнях артерій, коли малоінвазивні методики не доцільні. Для цього використовують або власні вени пацієнта або синтетичні судинні протези.

Не ставте діагноз самі собі
Запишіться на прийом та поставте запитання лікарю.

Прийом судинного хірурга

  • Огляд лікаря і збір анамнезу
  • УЗД судин
  • Встановлення діагнозу і вибір тактики лікування
  • Рекомендації щодо профілактики
700 грн

Напишіть нам