Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок

Аатеросклероз судин нижніх кінцівок – це поширене захворювання артерій ніг, яке викликає важку недостатність кровообігу через зменшення їх просвіту. Причиною зменшення внутрішнього діаметру судин є атеросклеротичні бляшки. Процес локалізується переважно у великих судинах: аорті, клубових артеріях. Також страждають судини середнього калібру: стегнові, підколінні і артерії гомілки.

Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок знаходиться на першому місці серед інших захворювань артерій. Одним з перших проявів є скорочення дистанції безбольової ходьби.

Симптоми захворювання

Протягом багатьох років захворювання протікати безсимптомно. Але з моменту появи перших клінічних проявів може швидко прогресувати. Буває що клінічні прояви хвороби виникають раптово через приєднання тромбозу. Небезпека полягає в тому, що запущена стадія призводить до виникнення незагоєних трофічних виразок, розвитку гангрени та подальшої ампутації.

Перший симптом, на який звертають увагу, це біль в ногах під час ходьби, посилюється при бігу і підйомі по сходах. Людина змушена зупинятися навіть пройшовши 500 метрів. У медицині це називається переміжною кульгавістю.

Локалізація больових відчуттів залежить від того, де знаходиться уражена ділянка. Найчастіше це литкові м’язи, але відчуття можуть бути в області сідниці та стегон. На більш пізніх стадіях біль не припиняється і в стані спокою.

Хвороба також супроводжується:

  • кульгавістю і швидкою втомлюваністю ніг
  • ослабленням або відсутністю пульсу під коліном, на щиколотці або стегні
  • відчуттям оніміння і холоду в кінцівках
  • потемніння шкіри на пальцях і стопах
  • трофічними явищами: відсутність волосся на гомілці, шарування нігтьових пластин, поява виразок на пальцях і п’ятах
Симптомы заболевания

Причиною виникнення захворювання є куріння, ожиріння, підвищений рівень холестерину в крові, гіподинамія, спадковість, високий артеріальний тиск, цукровий діабет, постменопауза у жінок. Облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок частіше вражає чоловіків старше 40 років.


Диагностика и обследование

Діагностика і обстеження

  • консультація судинного хірурга
  • коагулограма крові
  • визначення рівня холестерину в крові
  • ультрозвуковое обстеження
  • ангіографія або КТ з контрастуванням

Лікування облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок

Під час лікування застосовуються як консервативні, так і оперативні методи. Схему лікування підбирає лікар для кожного пацієнта індивідуально на підставі результатів обстеження і стадії і супутніх недуг.

Консервативне лікування полягає в наступному:

  • застосування дезагрегантів, засобів перешкоджаючих утворенню тромбів, і статинів, для нормалізації холестерину в крові. Перед тим як застосовувати ці препарати необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем
  • відмова від тютюнопаління
  • дієта, спрямована на зниження ваги і кількості тваринних жирів в раціоні
  • більшенні кількості фізичних навантажень. Рекомендуються піші прогулянки, їзда на велосипеді і плавання
  • дотримання теплового режиму – ноги не можна переохолоджувати
  • лікування хронічних захворювань, в першу чергу ішемічної хвороби серця та контроль глюкози крові

Саме медикаментозне лікування не може відновити прохідність уражених артерій. Воно спрямоване на зменшення в’язкості крові, зниження рівня холестерину, підтримку і розширення периферичних судин, по яких кров рухається в обхід перекритої або звуженої ділянки.

Оперативне лікування

Балонна ангіопластика і стентування

Балонна ангіопластика зі стентуванням застосовується при звуженні невеликої ділянки артерії, викликане так званими “короткими” бляшками. Це дуже ефективна малоінвазивна процедура. Проводиться вона під місцевою анестезією і контролем ангіографії. Триває вона близько години. Період відновлення займає не більше доби.

Під час процедури судинний хірург робить прокол стінки судини в районі стегна і вводить катетер з балоном і стендом. Стенд це сітчаста конструкція зі спеціального медичного сплаву, яка виконує роль каркаса і перешкоджає закриттю протоки в подальшому.

У місці звуження балон надувається і, в розширений внутрішній просвіт судини, імплантується стенд. Після вилучення катетера кровотік повністю відновлюється, а на шкірі залишається невеликий слід від проколу.

Балонна ангіопластика зі стентуванням
Протезування або шунтування судин

Протезування або шунтування судин

Це хірургічні втручання, які виконуються при великих ураженнях артерій, коли малоінвазивні методики не доцільні. Для цих цілей використовують власні вени пацієнта або синтетичні судинні протези. З їх допомогою прокладають шлях кровотоку в обхід закупореної ділянки. Після операції пацієнт перебуває під наглядом в стаціонарі 5 – 7 днів.

Не ставте діагноз самі собі
Запишіться на прийом та поставте запитання лікарю.

Прийом судинного хірурга

  • Огляд лікаря і збір анамнезу
  • УЗД судин
  • Постановка діагнозу і вибір тактики лікування
  • Рекомендації щодо профілактики
450 грн

Напишіть нам