Профілактика ішемічного інсульту

Інсульт – захворювання головного мозку, викликане гострим порушенням кровообігу. Яке в 25 -30% випадків призводить до смертності і тільки у 20% хворих спостерігається відновлення. У інших настає інвалідність різного ступеня. Виділяють два види інсульту: геморагічний та ішемічний. При геморагічному інсульті розривається стінка судини і відбувається крововилив в мозок. Ішемічний інсульт відбувається в результаті спазму або закупорки однієї з судин головного мозку. Стінки судин при цьому залишаються цілими, але кровопостачання припиняється, внаслідок чого страждає ділянку мозку.

Ішемічний інсульт зустрічається у 80% випадків. Він є провідною причиною смертності та інвалідизації в розвинених країнах світу, від якої щорічно вмирають, близько 4,5 млн. людей. В Україні близько 100-120 тис. осіб щорічно хворіють на інсульт, а в віці від 45 років і старше, вмирають 40-43 тис. осіб.

Своєчасна і ефективна профілактика дозволяє знизити ризики розвитку інсульту, і уникнути його наслідків та інвалідності, які складно піддаються лікуванню.

Причини ішемічного інсульту

Для профілактики інсульту дуже важливо знати, що може його спровокувати. Причини бувають різні. У медицині їх поділяють на неконтрольовані і контрольовані чинники ризику. До першої групи належать: похилий вік, чоловіча стать і спадковість. На контрольовані чинники можна впливати зміною способу життя, харчування, відмовою від шкідливих звичок і прийомом медикаментозних препаратів. Одним з найбільш небезпечних чинників в цій групі, є атеросклероз.

Низька прихильність людей, особливо у віці до 40 років, до ранньої діагностики та профілактики цього захворювання призводить до станів, корекція яких можлива тільки хірургічним шляхом.

Атеросклеротичні ураження сонних артерій

Атеросклеротичні ураження сонних артерій

Основною причиною ішемічних інсультів є ураження сонних артерій (артерій, які живлять головний мозок), атеросклеротичними бляшками, які перекривають просвіт судини і до головного мозку надходить недостатня кількість крові. Ураження сонних артерій, як правило, протікає безсимптомно до виникнення інсульту. Іноді дана патологія може проявлятися запамороченнями, втратою свідомості, зниженням слуху або зору.

На малюнку представлений нормальна (1) і звужена (2) судини.

Патологічна звивистість сонних артерій

Хворі, які страждають на підвищення артеріального тиску і нейроциркуляторних розладів, часом не підозрюють, що причина їх недуги криється в патологічній звивостості сонних або хребетних артерій. Ця анатомічна особливість на 30% збільшує ризик розвитку ішемічного інсульту через порушення кровотоку в цих центральних кровоносних судинах. З цієї ж причини можуть розвиватися й інші порушення мозкового кровообігу.

Звивистість сонних артерій в основному є спадковою патологією. Також вона може розвинутися і внаслідок гіпертонічної хвороби або атеросклерозу.

Патологічна звивистість сонних артерій

Діагностика й обстеження

Діагностика й обстеження

Людям, які знаходяться в групі ризику розвитку інсульту слід контролювати стан сонних і хребетних артерій. А саме швидкість кровотоку, наявність патологій і атеросклеротичних порушень. Для ранньої діагностики та попередження інсульту потрібно проходити такі обстеження:

  • консультація судинного хірурга
  • доплерографія сонних і хребетних артерій
  • комп’ютерна томографія з контрастуванням сонних артерій

Профілактика лікування ішемічного інсульту

При звуженні артерії до 60% призначається консервативна терапія – прийом антикоагулянтів, які розріджують кров і лікування основних захворювань протікання яких призводить до інсультів. При стенозі більш, ніж на 60% або наявності нестабільної бляшки, показано тільки оперативне лікування. В такому випадку ми проводимо або відкриту операцію, або – стентування.

Эндартерэктоми

Ендартеректомія – видалення атеросклеротичної бляшки.

В даний час найбільш ефективним методом попередження ішемічних інсультів є операція з видалення небезпечної для життя пацієнта атеросклеротичної бляшки. За наявності патологічної звивистості сонних артерій, попутно виконують їх реконструкцію.

Операція виконується під місцевою анестезією, при цьому пацієнт знаходиться в свідомості, спілкується під час операції. Через невеликий розріз на шиї, виділяються сонні артерії. Виконують видалення бляшки, зашивають артерію. Добу пацієнт знаходиться під контролем в реанімації, на 3-4 добу виписується додому.

Балонна ангіопластика і стентування сонних артерії

Балонна ангіопластика зі стентуванням застосовується при звуженні невеликої ділянки артерії, викликане так званими “короткими” бляшками. Це дуже ефективна малоінвазивна процедура. Проводиться вона під місцевою анестезією і контролем ангіографії. Триває вона близько години. Період відновлення займає не більше доби.

Під час процедури судинний хірург робить прокол стінки судини в районі стегна або на руці і вводить катетер з балоном і стендом. Стенд це сітчаста конструкція зі спеціального медичного сплаву, яка виконує роль каркаса і перешкоджає закриттю протоки в подальшому.

Симптомы заболевания

У місці звуження балон надувається і, в розширений внутрішній просвіт судини, імплантується стенд. Після вилучення катетера кровотік повністю відновлюється, а на шкірі залишається невеликий слід від проколу.

Застосовується у пацієнтів за наявності важкої супутньої патології та підвищених ризиках пов’язаних з іншими видами хірургічних втручань.

Не ставте діагноз самі собі
Запишіться на прийом та поставте запитання лікарю.

Прийом судинного хірурга

  • Огляд лікаря і збір анамнезу
  • УЗД судин
  • Встановлення діагнозу і вибір тактики лікування
  • Рекомендації щодо профілактики
450 грн

Напишіть нам